Czyszczenie laserem a piaskowanie

Czyszczenie laserem a piaskowanie

Technologia czyszczenia laserowego (ablacji laserowej) jest dość młoda i powstała w odpowiedzi na potrzeby rynku przemysłowego oraz branży zabytków. To technologia, która często wymaga precyzji i delikatnego traktowania czyszczonych powierzchni gdzie piaskowanie (powodujące często mikrourazy powierzchni) z reguły nie wchodzi w grę. Ablacja laserowa usuwa zanieczyszczenia z praktycznie zerowym wpływem na obrabiany materiał.

Technologia czyszczenia laserowego bezpiecznie pochłania i usuwa zanieczyszczenia nie wpływając na podłoże. Wiązka lasera jest na tyle delikatna, że nie ingeruje w strukturę czyszczonej powierzchni – nie uszkadza jej. Natomiast jest na tyle silna, że powoduje odparowanie zanieczyszczenia (ablacja laserowa) z czyszczonej powierzchni. Zastosowanie odpowiednich ustawień lasera może także skutkować nie tylko oczyszczeniem ale też polerowaniem powierzchni czy zmianą jej przyczepności. Dzięki temu możemy jednocześnie oczyścić przedmiot ale także otrzymać od razu powierzchnię gotową do nakładania np. nowej farby czy lakieru.

Czyszczenie laserem czy piaskowanie?

Czyszczenie laserowe może w wielu sytuacjach z dużo lepszym efektem zastąpić piaskowanie, jeśli chodzi o usuwanie rdzy, różnych tlenków, nalotów, oleju, smaru i farby. Czyszczenie laserem HULK 200, który posiadamy jest zupełnie bezinwazyjne, bezpieczne dla czyszczonej powierzchni, dla pracowników obsługujących sprzęt oraz dla środowiska. Jest łatwe w obsłudze, łatwe do zautomatyzowania i dużo mniej hałaśliwe niż piaskowanie. Olbrzymią zaletą czyszczenia laserem jest czystość miejsca pracy oraz brak konieczności zabezpieczania wykonywania usługi przez pyłem jak ma to miejsce w przypadku piaskowania.

Czyszczenie laserem a piaskowanie

Czyszczenie laserem jest jedną z najlepszych metod usuwania zanieczyszczeń z metalu i niemetali, ale nie nadaje się do wszystkich kształtów powierzchni. Technologia laserowa sprawdza się najlepiej w przypadku widocznych obszarów i jest ograniczona podczas gdy dostęp do czyszczonej powierzchni jest utrudniony – tam gdzie nie będziemy w stanie skutecznie skierować wiązki lasera. Dobrym przykładem, który to zobrazuje może być np. wnętrze rury, wnętrze zamkniętego zbiornika (z małym wyjściem).

Wielu klientów niezorientowanych w technologii pyta nas o „laser do piaskowania”, a chcąc porównać oferty obu technologii pyta nas również o cennik czyszczenia laserem. Należy zdać sobie sprawę, że obie metody różnią się znacząco od siebie i tak na prawdę „laser do piaskowania” w rzeczywistości nie piaskuje. Istnieje wiele możliwości zamiany piaskowania na czyszczenie laserem, natomiast odwrotnie często jest to niemożliwe. Wszelkie nasze usługi czyszczenia laserowego a jednocześnie cennik zależy od wielu zmiennych. Dlatego wszystkie prace wyceniamy po szczegółowym zapoznaniu się z powierzchnią, którą klient życzy sobie wyczyścić.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty oraz o kontakt w przypadku pytań.

Poniżej przykładowy efekt uszkodzeń jakie spowodowało piaskowania rzeźby z piaskowca.

Efekt uszkodzeń po piaskowaniu